no-img
فروشگاه دانشجو، فروش فایل و پروژه

پایان نامه بررسي اثرات محيطي بر کارکرد تجهيزات نيروگاه بخار و طراحي تجهيزات - فروشگاه دانشجو، فروش فایل و پروژه


فروشگاه دانشجو، فروش فایل و پروژه
محصولات ویژه
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

DOC
پایان نامه بررسی اثرات محیطی بر کارکرد تجهیزات نیروگاه بخار و طراحی تجهیزات
doc
تیر ۲۴, ۱۳۹۵
40 کیلوبایت
30,000 ریال
تعداد صفحات : 119
30,000 ریال – خرید

پایان نامه بررسی اثرات محیطی بر کارکرد تجهیزات نیروگاه بخار و طراحی تجهیزات


بخشی از متن :

تاثیر درجه حرارت محیط در مصرف داخلی

تاثیر درجه حرارت در کارکرد بخشی از تجهیزات جنبی بویلر نیروگاه کاملاً محرز بوده و خروج آنها را بیشتر درجه حرارت محیط تعیین می کند از جمله تجهیزاتی که بر حسب نیاز به مدار آمده و مصرف داخلی نیروگاه را تشکیل می دهند عبارتند از : کندانسیت  پمپهای آب تغذیه (FWP) ، فن های تامین هوای بویلر (FDF) ، فن های برج خنک کن (CTF) ، پمپهای سوخت سنگین (FKE) ، پمپهای سوخت بویلر (FPE) ، پمپهای میک آپ (BCP) ، پمپهای آتش نشانی ، کمپرسورهای هوا ، ژنراتور و ترانسفورماتورها را می توان نام برد .

تجهیزات مذکور جهت راه اندازی و کار دائم واحدهای نیروگاه بکار رفته که بطور متوسط قدرت مصرفی آنها در حدود ۵/۸ درصد قدرت تولید واحدها می باشد و اگر بتوان با اتخاذ و انتخاب روشهای معین حدود یک درصد مصرف داخلی را کم نمود علاوه بر ذخیره انرژی به مقدار ۹۶۰۰۰ مگا وات ساعت در طول ۳۰ سال عمر واحد ها موجب کاهش قیمت تمام شده انرژی به میزان ۲/۱ درصد می باشد که خود رقم قابل توجهی است .

در درجه حرارتهای پایین می توان تعدادی از فن های برج خنک کن را از مدار خارج کرد و در مصرف داخلی صرفه جویی نمود . لازم به توضیح است که هر واحد نیروگاه تبریز دارای ۱۸ دستگاه فن هر کدام به قدرت ۱۳۰ کیلو وات بوده که در فصل تابستان ۱۸ دستگاه فن هر کدام به قدرت ۱۳۰ کیلو وات بوده که در فصل تابستان ۱۸ دستگاه فن هر کدام به قدرت ۱۳۰ کیلو وات بوده که در فصل تابستان ۱۸ دستگاه آن در مدار بوده و در درجه حرارتهای پایین تر از ۱۰ درجه سانتیگراد حداقل می توان ۴ دستگاه را از مدار خارج کرد . در هر واحد نیروگاه تبریز جهت سیر کوله نمودن آب خنک کن و کندانسه نمودن بخار خروجی از قسمت  LP توربین از دو دستگاه (CWP) استفاده شده که قدرت آبدهی هر کدام از آنها ۳۰ هزار تن در  ساعت می باشد قدرت الکتریکی هر یک ۱۴/۲ مگا وات با ولتاژ نامی ۶ کیلو وات می باشد . آزمایشات انجام گرفته نشان می دهد که در فصل زمستان و در درجه حرارت کم محیط ضمن اینکه می توان از هر واحد یکی از پمپهای (CWP) را از مدار خارج کرد حتی می توان در فصل تابستان نیز وقتی بار طبق برنامه ریزی مرکز کنترل ریسپاچینگ ملی با بار %۵۰ در مدار باشد از هر واحد یکی از CWP ها را  از مدار خارج کرد که این مسئله خود در قسمت تمام شده انرژی تاثیر داشته و راندمان واحدها را نیز افزایش می دهد .

F.D فن های منصوب که برای هر واحد دو دستگاه می باشد به منظور تامین هوای مورد نیاز احتراق به کار می روند هر کدام دارای قدرت ۳۸۵۰ کیلو وات بوده و معمولاً که در فصل گرما بر اثر کاهش و بی جرمی هوا قدرت هوادهی آن کاهش می یابد و جهت تامین هوای مورد نیاز کوره درصد بازشدن دمپرها افزایش می یابد که این پدیده ها موجب ازدیاد جریان فن ها می گردد و بطور متوسط در درجه حرارتهای کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد جریان فن ها در حدود ۲۸۰ آمپر و در درجه حرارت بالاتر تا ۳۳۰ آمپر نیز می رسد که در درجه حرارت پایین موجب صرفه جویی انرژی را افزایش راندمان واحد واحد ، کاهش قیمت تمام شده انرژی می شود .

بطوریکه آزمایشات نشان می دهد در فصول سرد می توان بخشی از تجهیزات پر مصرف را از مدار خارج نموده و در مصرف انرژی صرفه جویی نمود و از این طریق بازده واحدها نیز افزایش یافته و قیمت تمام شده انرژی نیز حداقل به میزان یک درصد کاهش می یابد ضمن اینکه بازده الکترو موتورهای منصوب در نیروگاه در درجه حرارت پایین محیط افزایش می یابد تلفات ، بهره برداری آنها کم شده و تحت تاثیر انتقال حرارت بهتر کار این الکترو موتورها و قابلیت آنها نیز بهتر می گردد .

تاثیر درجه حرارت محیط در مصرف آب نیروگاه

در نیروگاههای بخاری بسته به نوع طراحی حدود ۷ ـ ۴ درصد هزینه ها را خرید و انتقال و تصفیه پس آب نیروگاه تشکیل می دهد که با توجه به مصرف آب دیده در سیکل بخار مصرف زیاد آن در سیکل خنک کاری و کندانسه نمودن بخار بخش LP توربین ، تحت تاثیر کیفیت آب و به تناسب مواد شیمیایی تزریق می گردد که تزریق این مواد ، تغییر و افزایش قیمت آن تاثیر مستقیم روی قیت تمام شده انرژی می گذارد محاسبات نشان می دهند که در نیروگاه تبریز مصرف آب حدود ۱۵% از کل هزینه ها را تشکیل می دهند که کاهش یا افزایش آب مصرفی از جنبه های متفاوت قابل بحث است علاوه بر آن در مصرف آن نباید فقط به قیمت ظاهری آن توجه نمود بلکه باید به قمتهای ملی آن نیز توجه مبذول داشت و مساله را از دید ملی مورد بررسی قرار داد . بی شک در هر محاسبه اقتصادی می توانیم به روشنی درک نمائیم که ارزش واقع آب بیش از مقادیری است که در نیروگاهها بخاطر آن هزینه می گردد حال این پرسش مطرح است که چگونه می توان مصارف آب را در نیروگاههای مثل نیروگاه تبریز که با افت سطح آب تبریز نیز مواجه هستیم کاهش داد . در این رابطه دو فکر کلی نیز مطرح است اول تغییر طراحی برج و بکار گیری تجهیزات جدید از دیدگاه کاهش مصرف آب ، دوم بکارگیری شیوه های سنجیده تر در بهره برداری در نتیجه کاهش مصرف آب قطعاً روش اول با توجه به دیدگاههای اقتصادی نمی تواند موجه باشد اما روش دوم می تواند با دقت بیشتری مورد توجه و بررسی قرار بگیرد ضمن اینکه ممکن است اندکی کاهش ضریب اطمینان بهره برداری را به همراه داشته باشد . درجه حرارت محیط تاثیر عمده ای در میزان مصرف آب و از آن طریق در قیمت تمام شده انرژی در نیروگاه تبریز دارد که  توسط محاسبات زیر و آزمایشات انجام یافته در جدول (‌۲ ـ ۲ ) به وضوح مشخص می باشد . در برج خنک کن نیروگاه تبریز آب به طرق مختلف تلف می گردد . قسمتی با تخلیه از طریق بلوران جهت حفظ درجه تغلیظ آب در حد استاندارد ۵/۲ که در طراحی در نظر گرفته شده است . مقدار تبخیر آب در برج خنک کن به درجه حرارت و رطوبت نسبی هوا بستگی دارد بطوریکه مقدار آن در تابستان دو بار کامل واحد وقتی که تمامی فن ها در مدارند برابر ۱۳۵۰ تن در ساعت و در زمستان حدود ۸۵۰ تن در ساعت می باشد لازم به توضیح است که مقدار آب در گردش برج خنک کن که جهت کندانسه نمودن بخارات خروجی از قست LP توربین در کندانسور مورد استفاده قرار می گیرد برای هر واحد ۵۰۰۰۰ تن در ساعت می باشد و مقادیر تلفات بصورت ذرات ریز به تعداد فن های در حال کار در برج در حالیکه اگر تمام فن ها در مدار باشند حداکثر تلفات در این بخش حدود ۱۰۰ متر مکعب در ساعت برای هر واحد می باشد.درباره نویسنده

Saber 122 نوشته در فروشگاه دانشجو، فروش فایل و پروژه دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیش از ۵۰۰ مقاله ترجمه شده از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷
* ترجمه کاملا حرفه ای
* 500 مقاله در دسته بندی مختلف
* لیست کامل مقالات در فایل ورد
* دسته بندی مقالات بصورت الفبایی
* تضمین محصول فروخته شده
* گارانتی بازگشت وجه
* قیمت به ازای هر مقاله 1000 تومان